ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

jazda na rowerze w ciąży
Zdrowie

Jazda na rowerze w ciąży – czy jest dopuszczalna?

Kobieta w ciąży powinna tylko odpoczywać – ogólnie rzadko poruszać kończynami. Tak pewnie myśli wiele osób. Tymczasem okazuje się, że może być aktywna fizycznie i wsiąść na swój jednoślad. Jazda na rowerze w ciąży bez forsowania będzie dobrym pomysłem, pod warunkiem że pozwoli na nią lekarz oraz zdrowa kobieta nie zapomni o przestrzeganiu zaleceń bezpieczeństwa.

Ciąża a rower

Nie może to być oczywiście intensywny wysiłek, szczególnie do trzeciego miesiąca ciąży (tzw. pierwszy trymestr). Ale już później każda pani nosząca w brzuchu swoje kochane, rozwijające się dziecko, śmiało uda się na dłuższe dystanse.

Jednak nadal zalecane są tylko lekkie, rekreacyjne wypady, głównie na rowerze miejskim, a nie góralskim. I do tego na typowych, równych i płaskich ścieżkach. Dlaczego? Chodzi o to, aby pozycja kobiety była wyprostowana i nie naciskała bezpośrednio na wrażliwy brzuch.

Bezpieczeństwo i zalety

Jazda na rowerze w ciąży nie będzie stwarzać zagrożenia dla wytrenowanej kobiety, jeśli będzie ona mieć wcześniej wykonane dokładnie badania ginekologiczne. Kiedy nie pojawią się żadne, inne widoczne przeciwwskazania, to wtedy wystarczy napompować jednoślad i ruszyć w drogę, pamiętając o tym, aby mieć na wszelkie wypadek towarzysza takiej podróży. Zaufanego asekuranta (np. narzeczonego, brata, ojca itd.)

Dzięki jeździe na rowerze, każda pani w ciąży zadba o własną siłę i kondycję. Rozrusza mięśnie, poprawi krążenie krwi w organizmie oraz odpowiednio się dotleni. Co więcej, ochroni się przed występowaniem nieprzyjemnych żylaków. No i będzie uśmiechnięta oraz w pełni odstresowana (odreaguje nerwy i przestanie ciągle myśleć o zbliżającym się terminie porodu).

Ale to nie wszystkie zalety. Okazuje się, że taka forma aktywności sportowo-rekreacyjnej wpływa również pozytywnie na rosnące w brzuchu dziecko. Mama, która uda się na wycieczkę na swoim jednośladzie, dostarczy maluszkowi energii – wesprze jego rozwój.

Jazda na rowerze w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Jak więc widać, siedząc na siodełku i pedałując, można wiele zyskać. A jednak nie każda pani wybierze tą aktywność fizyczną. Jest on przeznaczona głównie dla kobiety, która wcześniej nieraz podróżowała na rowerze. Są też niestety pewne wyraźne ograniczenia, które uniemożliwiają jazdę. Jakie dokładnie? Sprawdźmy.

Po pierwsze absolutnie nie można tego robić, jeżeli ciąża jest zagrożona albo mnoga. Po drugie wśród przeciwwskazań wyróżnia się między innymi takie choroby i schorzenia, jak: anemia, cukrzyca, nadciśnienie albo zdiagnozowane, bardzo poważne problemy z sercem.