ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

biwakowanie w lesie
Podróże

Biwakowanie w lesie – jakich zasad należy przestrzegać?

Pamiętacie scenę z horroru pt. „Blair Witch Project”, kiedy bohaterowie musieli uciekać w nocy z namiotu? To było straszne. Na szczęście polscy, odważni poszukiwacze przygód, którzy wybierają biwakowanie w lesie, nie będą atakowani przez duchy i inne istoty. To nie aż tak szalony survival. Powinni jednak pamiętać, jakie zasady będą ich obowiązywać i gdzie legalnie będą mogli rozbić obóz.

Legalność nocowania w lesie

Polskie prawo jednoznacznie tutaj określa, że biwakowanie w lasach państwowych jest legalne, pod warunkiem, że zostaną spełnione wszelkie, niezbędne formalności. Najważniejszą informacją jest to, że namiot może być rozłożony tylko na wyznaczonym z góry obszarze, kontrolowanym przez doświadczonych leśniczych.

Nie ma więc mowy o dowolnie wybranym przez miłośników lasu, idealnym miejscu. Takie przepisy ustalono po to, aby nie ochraniać środowisko naturalne. Kto chce mieć kontakt z piękną przyrodę i spędzić nocleg wśród drzew, powinien ten fakt zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa. Ma na to czas maksymalnie do dnia rozpoczęcia obozowania. Po otrzymaniu zgody nie musi się martwić, że zabraknie odpowiedniego terenu (w całym kraju udostępniono w tym celu prawie 65 tysięcy hektarów lasów!).

Biwakowanie w lesie – zachowanie odpowiednich zasad

Taka forma wypoczynku połączona z survivalem wymaga jeszcze pewnych, bardzo ważnych reguł. Jakich? Sprawdźmy. Po pierwsze grupa biwakujących osób (często ludzi w młodym wieku) może liczyć maksymalnie czterech członków. Będą oni mogli spać w jednym, wyznaczonym miejscu co najwyżej dwie noce pod rząd.

Ale to nie wszystkie zasady, dzięki którym biwakowanie w lesie uda się w stu procentach i nie spotka się z żadnymi karami. Na co jeszcze należy zwracać szczególną uwagę? Otóż zabronione jest korzystanie z otwartego ognia. Uczestnicy obozu mogą rozpalić ognisko w odpowiednio wytypowanych punktach.

Inne wytyczne

Co więcej, zakazane jest poruszanie się po lesie za pomocą różnych pojazdów z silnikami motorowerowymi. Absolutnie nie wolno także śmiecić! Resztki pokarmów oraz inne mniejsze lub większe odpadki biwakowicze muszą zabierać ze sobą, a następnie wyrzucić do solidnych śmietników znajdujących się daleko poza obszarem, w którym odbywa się nocleg.

Warto też pamiętać, aby namioty i śpiwory były szczelne, i odporne na niespodziewane warunki atmosferyczne. Pracownicy nadleśnictwa zachęcają także do tego, aby ograniczyć używanie środków przeznaczonych do higieny osobistej. Dlaczego? Bo różne kosmetyki zostawiają widoczne ślady w naturalnym środowisku.