ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

Lifestyle

Łapiąc promienie słońca, nie trać głowy!

Ciepła część roku to czas zwiększonego relaksu, ale też aktywności fizycznej. Długie dni i przyjemna aura sprawiają, że chętniej przebywamy poza domem. Rower, rolki czy bieganie wyciągają z czterech ścian rzesze wielbicieli sportu, a plaże, polany czy łąki przyciągają amatorów sjesty na łonie natury. W okresie tym należy szczególnie dbać o ciało. Nawadnianie, osłona głowy, ale też ochronne preparaty to konieczność. Na zdrowym ciele zdrowa opalenizna!

Jak słońce wpływa na skórę?

Ekspozycja na słońce ma plusy i minusy.Z jednej strony pozwala ono organizmowi przyswajać ważną dla wchłaniania wapnia witaminę D, zwiększa wydzielanie serotoniny zwanej hormonem szczęścia, poprawiając tym samym samopoczucie i nastrój oraz potęguje wydzielanie melatoniny, która reguluje rytm okołodobowy i wydłuża czas efektywnego snu.

Z drugiej strony przebywanie na słońcu powoduje fotostarzenie się skóry, zwiększa ryzyko wysuszenia, a nawet poparzenia słonecznego, wpływa na tworzenie się przebarwień i utratę elastyczności, a w skrajnych przypadkach przyczynia się do powstawania błędów w DNA, co może powodować powstawanie nowotworów.

Aby skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje słońce i zminimalizować zagrożenia, które niesie za sobą ekspozycja na jego promienie, należy zadbać o odpowiednią ochronę. Krem przeciwsłoneczny będzie tutaj doskonałym wyborem.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kosmetycznych filtrach UV

Na rynku kosmetycznym znajdziemy produkty ochrony przeciwsłonecznej, przeznaczone do kontaktu ze skórą, w celu osłony przed promieniowaniem UV. Preparaty te pochłaniają, rozpraszają lub odbiją promieniowanie. Te pierwsze to filtry chemiczne, a pozostałe dwa to filtry fizyczne. Promieniowanie, z którym muszą się zmierzyć to:

  • UVA – promienie o najdłużej fali, przez co przedostają się do najgłębszych warstw skóry. Powodują powstawanie zmarszczek i starzenie się. Obecne przez cały rok. Przebijają się przez szyby, włókna sztuczne oraz naturalne, jak np. bawełna. 
  • UVB – promienie o mniejszej ilości fali, osiągające największe działanie w okresie letnim oraz w przedziale czasowym między godziną 10:00 a 14:00. Przenikają przez wodę i szkło kwarcowe. Mają największy wpływ na organizm ludzki. Odpowiadają za syntezę witaminy D, ale przy nadmiernej ekspozycji, to właśnie one powodują powstawanie rumieni, oparzeń słonecznych, a nawet nowotwory skórne.

Aby krem przeciwsłoneczny był skuteczny, powinien spełniać kilka warunków:

  • odporność na działanie potu oraz wody,
  • fotostabilność, czyli efektywne utrzymywanie właściwości ochronnych w określonym przedziale czasowym,
  • wysoka ochrona przy niewielkich dawkach,
  • jak najniższe właściwości lotne,
  • brak właściwości toksycznych,
  • kompatybilność z innymi substancjami.

Od kilku lat coraz większą uwagę zwraca się na niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Producenci kosmetyków nieustannie rozwijają bazę produktów ochronnych. Wymóg zachowania ostrożności oraz wspomagania się preparatami skutecznymi w walce z negatywnym wpływem promieniowania są koniecznością dla użytkowników oraz wielkim wyzwaniem dla wytwórców.