ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

dlaczego warto uprawiać sport
Zdrowie

Czy uprawianie sportu jest ważne? Dlaczego należy uprawiac sport?

Często słyszymy, że regularne ćwiczenia są ważne dla zdrowia. Jednak czy każdy sport jest wskazany i czy zawsze jest zdrowy? Jaki wpływ ma aktywnośc fizyczna na organizm człowieka i jego samopoczucie?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Niemal co drugi Polak nie uprawia sportu ani nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych. Wiele osób nie lubi wysiłku, inni nie mają czasu. Prowadzą stresujące życie w biegu, a czas wolny wolą przeznaczyć rodzinie, przyjaciołom lub oddać się ulubionym zainteresowaniom.
Jednak warto wygospodarować parę godzin na regularną aktywność, która ma znaczący wpływ na zdrowie i jakość życia.
Regularne ćwiczenia to nie codzienny spacer do okolicznego sklepu. Powinny być wykonywane systematycznie, przynajmniej pół godziny, trzy do czterech razy w tygodniu.

Sport – zdrowy czy niezdrowy?

Sport jest uważany za zdrowy, zapobiega powstawaniu różnych chorób, wzmacnia układ odpornościowy i układ sercowo-naczyniowy. Jednak każdy powinien wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj treningu, aby wzmocnić zdrowie, a nie zaszkodzić.
Przesadzając z wysiłkiem sportowym, należy liczyć się z konsekwencjami, takimi jak ból mięśni, uszkodzenie łąkotki, zerwanie więzadła krzyżowego lub naciągnięcie mięśni.
Sport może być niezdrowy, jeśli organizm nie ma czasu na regenerację..
Aby mieć pewność, że sport nam nie zaszkodzi, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wysłuchać porady lekarza, który oceni, jakie dyscypliny są dla nas wskazane trenera, który dobierze indywidualny plan treningowy.

Dlaczego warto uprawiac sport? Bo sport jest dobry dla naszego serca

Regularny trening wytrzymałościowy wzmacnia mięśnie serca – dzięki temu serce może pracować ekonomiczniej. Dzięki wzmocnionym mięśniom, serce może pompować do organizmu więcej krwi z każdym uderzeniem. Może to robić wolniej czyli oszczędniej, ale wydajniej.
Oprócz układu sercowo-naczyniowego, ćwiczenia mają również pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Dzięki ćwiczeniom zły cholesterol LDL zamienia się w dobry cholesterol HDL. Może to zapobiec miażdżycy, a tym samym jej konsekwencjom, takim jak zawał serca.

Sport a cukrzyca

Regularne ćwiczenia pozwalają ustabilizować poziom cukru we krwi, co z kolei umożliwia zmniejszenie dawek stosowanych leków.
U chorych osób, które uprawiają sport, poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego, normują się. Jednocześnie następuje poprawa wydolności fizycznej i ogólnego samopoczucia.
Cukrzyca typu 2, na ogół współistnieje z nadwagą i otyłością. Dlatego w tym przypadku wysiłek fizyczny jest zalecany ponieważ ma znaczący wpływ na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej i utrzymanie odpowiedniej masy ciała.