ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

co jeść na kolacje
Lifestyle

Co jeść na kolacje?

Powszechnie się uważa, że to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Prowadzić to jednak może do wielu poważnych błędów kulinarnych na wieczór, które mogą przełożyć się na bardzo poważne konsekwencje w czasie nocy. Co jeść na kolacje, aby do tego nie doszło oraz czym grozi zjedzenie nieprawidłowej kolacji?

Dlaczego odpowiednia kolacja jest tak ważna?

Zanim jednak przejdziemy do tego, co powinno się jeść na kolacje, warto się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu to, co się podczas tego posiłku zje, jest tak ważne. Na co konkretnie wpływa to, co się zje przed snem?
Być może nie każdy o tym wie, lecz trawienie zjedzonego posiłku to dla naszego organizmu naprawdę poważny wysiłek. Im jedzenie będzie bardziej ciężkostrawne, tym wysiłek ten będzie większy. Być może nie odczuwa się tego zbyt mocno podczas codziennych aktywności, lecz w czasie nocy, gdy próbuje się zasnąć, intensywne trawienie może być powodem zaburzeń snu, a być może nawet nieprzespanej nocy.

Co jeść na kolacje, aby dobrze spać?

Żeby móc spać komfortowo, bez problemu i przede wszystkim zdrowo, spożywane na kolacje posiłki muszą być odpowiedniej jakości. Co powinno się jeść na kolacje, aby tak właśnie było?
Najważniejszą zasadą podczas przyrządzania wieczornego posiłku jest to, aby było to jedzenie lekko strawne. Dzięki temu uniknie się na noc poczucia ociężałości i dzięki temu lepiej i łatwiej się zaśnie.

Nie da się również nie zauważyć tego, że nie poleca się spożywania na kolacje takich potraw, jak czerwone mięso, czy też smażone potrawy oraz tych zawierających duże ilości tłuszczu. Co ważne, odradza się również jedzenie sera żółtego, tłustego nabiału oraz takich pozycji, które będą obficie solone.
Zamiast tych produktów poleca się jedzenie chudego nabiału. Może to być np. ziarnisty serek wiejski lub też twarożek, który dodatkowo może być podawany z warzywami. Szczególnie mocno poleca się dodanie do twarożku pomidorów, rzodkiewek, czy też ogórków. Są to pozycje, które znacznie zwiększają poczucie sytości, bez zbędnego obciążania żołądka.

Inną bardzo interesującą propozycją na wieczorną kolację, jest przyrządzenie sałatki warzywno-owocowej. Co bardzo ważne, istnieje możliwość dodania do niej mięsa w postaci chudej piersi z kurczaka, lub też tuńczyka. W tym wypadku pamiętać jednak trzeba o tym, że nie powinno się stosować ciężkostrawnych sosów jako dodatek, lecz jedynie oliwę z oliwek lub ewentualnie ocet balsamiczny.
Na koniec warto również zwrócić uwagę na porę jedzenia koalicji. Nie powinno się jej jeść później niż 2 godziny przed snem.