ostre-ciecie.pl

finanse, praca, uroda, podróże

samochodem do Paryża
Lifestyle

Samochodem do Paryża – pomysł na wyjątkową wyprawę

Wycieczka samochodem do Paryża może się wydawać dość szalonym pomysłem. Rzeczywiście, wjazd do centrum miasta samochodem to wyzwanie.
Szczególnie niewygodne są rejony w obrębie obwodnicy Boulevard Périphérique. Istnieją przepisy drogowe, które nie są znane obcokrajowcom, a styl jazdy Francuzów jest dosyć specyficzny. Ponadto wiele kłopotów dostarcza parkowanie. Garaże podziemne są takie jak typowe małe paryskie hotele – ładne, ale wąskie. Jednak podróż samochodem do Paryża może być niezapomnianą przygodą.

Samochodem do Paryża – wady i zalety

Podróżowanie samochodem ma podstawową i wspaniałą zaletę – całkowitą elastyczność. Kiedy ma się dość hałaśliwego i przeludnionego centrum miasta, można się w krótkim czasie przemieścić do spokojniejszego miejsca.
Amatorzy zakupów nie muszą się ograniczać, bo samochód nie ma limitu wagi bagażu, wynoszącego 23 kg (lub mniej, w przypadku tanich linii lotniczych).
Jedyną wadą jest prawdopodobnie dłuższy czas podróży. Z Warszawy podróż zajmuje około 20 godzin, co jest opłacalne tylko wtedy, gdy na miejscu spędza się co najmniej 5 dni.

Noc w Paryżu

Podróżując własnym samochodem, nie warto nocować w środku miasta. Dobrze sprawdzają się kameralne hotele na obrzeżach miasta albo Airbnb na przedmieściach. Takie opcje dobrze się sprawdzają jeśli ktoś ma ograniczony budżet.

Wieczory przy świecach w zamku i ogrodach Vaux-le-Vicomte

Będąc w Paryżu, warto spędzić trochę czasu w ogrodach Vaux-le-Vicomte. Można tam dojechać różnymi środkami, ale samochód jest zdecydowanie najwygodniejszy.
W latach 1641-1661 Nicolas Fouquet miał mały wiejski dom około 50 km na południowy wschód od Paryża. Dom został przekształcony w magiczny zamek przez architekta Louisa Le Vau. Ogrody zostały zaprojektowane przez André Le Notre, który stworzył również Ogrody Wersalu.
Zamek i ogrody były scenerią wielu filmów, takich jak „Człowiek w żelaznej masce” z 1997 roku z Gérardem Depardieu, Johnem Malkovichem i Leonardo DiCaprio. Pomieszczenia zamku są oryginalnie umeblowane. Ponieważ budowla jest nieskończenie duża, zwiedzanie może być świetną zabawą i niezapomnianą przygodą.

Les Soirées aux Chandelles w Vaux-le-Vicomte

W każdy letni weekend wieczorem park zamienia się w morze świateł. Prawie wyłącznie przy świecach i subtelnej muzyce klasycznej można wypić kieliszek szampana i zorganizować piknik. „Wieczór przy świecach” jest szczególnie popularny wśród mieszkańców. Zapalanie świec jest dostępne nie tylko w ogrodach, ale także w samym zamku. Panująca wokół atmosfera jest wyjątkowo romantyczna.
Wizytę warto rozpocząć wystarczająco wcześnie, aby zobaczyć ogrody w ostatnim świetle dnia.